Historie hry

Historie hry „tug of war“ – Přetahování lanem

Jelikož se na počátku léta uskuteční oficiální mistrovství České republiky v přetahování lanem u nás ve Všejanech, pěvně věřím, že vás bude následující článek zajímat.

Již bezmála 1000 let si většinou muži testují svoji sílu v jednoduché hře s názvem přetahování lanem (Originálně „TUG OF WAR"). Ve starověkém Egyptě soupeřily týmy tří mužů, kdy každý držel každého kolem pasu, a snažili se přetáhnout soupeře přes linie vyznačené na zemi.

Přetahování lanemTento sport, s nebo bez lana, přijato mnoho civilizací a stal se dokonce součástí jejich kultury. Příkladem je Barma (Myanmar), Indie, Indonésie, Hawaii, Kongo, Korea, Nová Guinea nebo Novém Zélandu.
Přetahovaná byla praktikována ve starověkém Řecku jednak jako soutěžní sport a také jako tělesné cvičení pomáhající při přípravě sportovců pro jiné sporty. U soudů čínských císařů, kolem roku 1200 našeho letopočtu, soutěžily speciálně vyškolené týmy pro přetahování lanem ve velkolepých turnajích. V roce 1500 se zápasy v přetahování lanem často konaly ve Skandinávii a později se rozšířily do celé západní Evropy.

Když baron Pierre de Coubertin oživil olympijské hry, přetahování lanem bylo také v jejich oficiálním programu během her v Paříži v roce 1900. Ke konci 19. století začaly vznikat organizované kluby.
Poté bylo nutné stanovit mezinárodní pravidla, která existují dodnes a prošla jen velmi malou modifikací. V roce 1920, se díky konkurenci ostatních sportů přetahovaná odstranila z programu olympijských her, ale její popularita je dodnes velmi vysoká. 1. národní sdružení vzniklo ve Švédsku v roce 1933. Jiné národy brzy následovaly, včetně Spojeného království v roce 1958 a Nizozemska v roce 1959.

Přetahovaná je především týmový sport

Kategorie týmů jsou rozděleny podle celkové hmotnosti týmu. Tým se skládá z 8 závodníků (místní pravidla připouští 6). Kategorií pro muže je 6, pro ženy dvě a také jsou kategorie do 15 let a do 18 let pro mladé sportovce.  Pro zajímavost uvádím, že první ženská soutěž byla organizovaná na mistrovství světa v roce 1986. Další informace o naší soutěži, pravidlech a možnosti účastnit se závodu pro vás připravujeme.

„tug of war“ – Přetahování lanemVšejanské Lano 2023

17.6.2023

Všejany, Okres Mladá Boleslav


2011-2023 © Všejanské Lano - design by 3wD